Kryzys w usa

Wydaje ci się, że masz coś ciekawego do napisania, a nie potrafisz nawet założyć sobie bloga? Napisz to tu, a my po sprawdzeniu tekstu pod kątem koszerności, sensu i ortografii opublikujemy go. Lub też nie.

Moderator: XmichassX

User avatar
Igi^MBE
Eurosceptyk
Eurosceptyk
Posts: 182
Joined: 15-04-2007, 11:14
Location: Łódź
Contact:

Kryzys w usa

Postby Igi^MBE » 30-09-2008, 15:07

Artykuł mój, dostępny także na blogu http://igienator.wordpress.com

Wiele się ostatnio dzieje na świecie, USA przechodzi na socjalizm, giełda się sypie a rozmaici mądrale zastanawiają się co z tym zrobić. Nie chcę zaczynać tego artykułu od spraw zbyt poważnych, więc na początek przytoczę wypowiedź osoby psychicznie upośledzonej, pana Łukasza Foltyna, z zamiłowania socjalisty. Pan Foltyn ma bardzo ciekawe pomysły, charakterystyczne zresztą dla lewaków. No zgadnijcie sami, co na początek? Tak, dokładnie.

„Interwencje państwa nie powinny być finansowane przez wzrost długu publicznego, ale przez zwiększanie podatków najbogatszym.„

Cóż. Przykład typowo komuszego myślenia – odebrać jeszcze więcej ludziom przedsiębiorczym, którzy sobie radzą tylko po to, żeby naprawić błędy tych, którzy sobie nie radzą. Pomysł w swojej istocie genialny – bo któż by nie chciał ciężko pracować na swój sukces, budować potęgę własnego przedsiębiorstwa tylko po to, by pokryć długi swojego konkurenta. Przecież każdy wręcz o tym marzy, prawda? No, ale śmiejmy się dalej, bo p. Foltyn powiedział sporo zabawnych rzeczy.

„Nacjonalizacja kolejnych instytucji będzie oznaczała powolne budowanie socjalizmu. Kolejny kryzys będzie ostateczny i doprowadzi do upadku systemu kapitalistycznego. Marks by się ucieszył, że sprawdzają się jego przepowiednie, iż system kapitalistyczny nie wytrzyma stale zwiększających się w nim wewnętrznych napięć i konfliktów.„

No fakt – tu pan Foltyn w jednym ma prawdopodobnie rację rację. Otóż – Marks gdyby żył, pewnie by się z obecnej sytuacji ucieszył. Natomiast ludzie normalni, oczywiście się nie ucieszą. Za wyjątkiem upośledzonych socjalistów i ludzi, których cieszą ogólnie klęski i nieszczęścia, inni się nie ucieszą – bo tak czy siak to za ich pieniądze zostanie zahamowany kryzys. Tak jak wspomniałem wyżej – nikt normalny nie ma ochoty płacić za cudze błędy. I jeszcze kolejny śmieszno-straszny cytat:

„Kapitalizm opiera się na wyzysku i niesprawiedliwości. Istotą systemu kapitalistycznego jest zysk. Jest jednak granica jego akumulacji, bo ludzkie możliwości są ograniczone. Wzrost wydajności nie będzie trwał w nieskończoność.„

Otóż gdyby ktoś nie dostrzegł dowcipu – Kapitalizm nie opiera się na niesprawiedliwości, jest wręcz odwrotnie. W kapitalizmie każdy człowiek jest kowalem swojego losu, i jeżeli potrafi może zarobić pieniądze i zostać milionerem. Jeżeli ktoś nie potrafi to będzie „wyzyskiwany” - czyli jego pracodawca będzie chciał mu zapłacić jak najmniej za jego pracę, a on będzie chciał za nią otrzymać jak najwięcej. W pewnym momencie staną na płacy akceptowalnej dla jednej i drugiej strony. I w kapitalizmie taki „wyzyskiwany ludź będzie płacił malutki podatek, jego pracodawca również. I obydwoje będą mogli wydać pieniądze na tanie towary. W socjalizmie – ludź będzie otrzymywał wynagrodzenie obłożone masą podatków – żeby z tych pieniędzy dodatkowo np. utrzymać niepracującego sąsiada – pijaka, jego szef zapłaci jeszcze większe podatki, więc część dochodów ukryje i wytransferuje do normalnego kraju, straty odbije sobie na wysokich cenach produktów, wskutek czego inny ludź będzie ze swojej wyższej pensji płacił wyższą cenę za wszystko w sklepach. I ta prosta zależność dla każdego z podstawową ekonomiczną wiedzą jest oczywista, dla pana Foltyna jako upośledzonego socjalisty jak widać nie.

No ale dość już humoru, reszte dowcipów możecie przeczytać tutaj:
http://www.newsweek.pl/artykuly/artykul ... 6&Strona=1
A my zajmijmy się poważną analizą kryzysu. Od początku. A początek kryzysu sięga lat siedemdziesiątych, gdy po raz pierwszy rząd USA zaczął ingerować w rynek – czyli dotować upadające przedsiębiorstwa. Wtedy to właśnie szefowie np. banków stwierdzili, że w zasadzie nie muszą kalkulować ryzyka, gdyż w razie czego rząd zawsze dorzuci co nieco i jakoś to będzie. I rzeczywiście, przez trzydzieści lat jakoś to było. Rząd zaczął promować tanie kredyty hipoteczne, by każdy niezależnie od dochodów mógł sobie kupić dom, co samo w sobie jest idiotyzmem, ludzie domy kupowali, banki zadowalały się zabezpieczeniami i jakoś się to kręciło. Taka sytuacja oczywiście nie mogła trwać długo – i jak widać nie potrwała. A nie mogła, gdyż realnie nie każdego było stać na dom i nie każdy był w stanie to spłacić – za to kupując dom żył w złudnym poczuciu bezpieczeństwa. I w końcu nadszedł moment, gdy ta bańka pękła – ceny nieruchomości najpierw poszły ostro w górę, a potem gwałtownie spadły, doprowadzając do tego, że banki zaczęły przejmować hipoteki na własność. Wiele instytucji finansowych utraciło płynność – i zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, powinny polecieć na łeb na szyję. Nie poleciały – gdyż tu wtrącił się rząd i sypnął nie swoimi pieniędzmi. Sypanie cudzą forsą przecież jest banalnie wręcz łatwe. Z tym, że ilość forsy jest przecież ograniczona. Ile jeszcze banków i towarzystw pożyczkowych rząd uratuje i jakim kosztem? Przecież na zdrowy rozsądek rząd nie powinien mieć prawa do takiej ingerencji. To się powinno zawalić – po to, by w miejsce tych starych i niewydolnych firm powstały nowe! A że niektórzy ludzie stracą? Cóż – każdy przecież chyba umiał oszacować ryzyko, prawda? A jeżeli ktoś nie umiał i nabrał kredytów ponad swoje możliwości – niech je spłaci. Przecież na litość boską, kryzysy są zbawienne dla gospodarki! Gdy ceny akcji, udziałów itd. polecą na łeb na szyję – ci, którzy nie byli w stanie wcześniej się przebić, a chcieli mogą za bardzo małe pieniądze wykupić dużo papierów wartościowych. Dzięki temu firmy dostaną zastrzyk gotówki – i ruszą do przodu, a ci, którzy zainwestowali w czasie krachu zostaną milionerami! A gdy rząd będzie dotował walące się firmy – stracą wszyscy. Ludzie – bo zapłacą za to z własnych podatków. Biznesmeni – bo nie zwolni się luka na rynku. Menedżerowie – bo nie będą inwestować z rozsądkiem, gdy będą wiedzieli, że nic im się nie stanie. I w ostateczności gospodarka wyhamuje – i i tak się zawali, być może z jeszcze większym hukiem.

Więc co rząd USA powinien zrobić w obecnej sytuacji?
Nic, oczywiście. Nastąpią wahania, ruchy, firmy upadną, część ludzi dużo straci, część zyska, i wszystko wkrótce wróci do normy. To jedyne wyjście z sytuacji – zagryźć zęby i przeczekać. Każdy inny pomysł, a zwłaszcza te socjalistyczne tylko pogorszą sytuację. Do tematu kryzysu wrócę wkrótce, gdy ostatecznie wyjaśni się kwestia pomysłu, by rząd za niewyobrażalną sumę, bodaj 700 BILIONÓW (tysiąc miliardów!) kupił długi tych firm. W pierwszym głosowaniu na szczęście kongresmeni republikańscy i bodaj dziewięćdziesięciu kongresmenów demokratycznych odrzuciło ten chory projekt – i mam nadzieję, że najbliższe dni pogrzebią go głęboko na śmietniku Poronionych Pomysłów – razem z innymi nacjonalizacjami, kolektywizacjami i tym podobne.

User avatar
jurij77
100% Hate Kaja
100% Hate Kaja
Posts: 1924
Joined: 30-09-2006, 12:23
Location: z piekla rodem

Postby jurij77 » 30-09-2008, 21:38

w miare spoko. nas by to dotknelo bardzo ale jednak wiekszosc bankow w Polsce ma kapital europejski, a te z amerykanskim skupialy sie na kredytach "na dowolny cel". Z tego co sie orientuje to kredyty hipoteczne w Europie były "udzielane" a nie "sprzedawane" a to zasadnicza rożnica.
Image

User avatar
Zmutowany Cyc Ewy S.
ex-konserwofob
ex-konserwofob
Posts: 559
Joined: 27-10-2007, 20:11

Postby Zmutowany Cyc Ewy S. » 01-10-2008, 10:49

Żenada mój drogi. Książki - takie grube z papierowym w środku - naprawdę nie gryzą...

micau a.
Czytelnik Wyborczej
Czytelnik Wyborczej
Posts: 3
Joined: 19-10-2007, 09:56

Postby micau a. » 02-10-2008, 12:15

1.billions w tym wypadku oznaczają miliardy(co nie znaczy, że 700mld dolców to mało). dawno takich pociesznych :roll: bzdetów nie czytałem

User avatar
Ziggy Swinka z Klasa
100% Conservative Punk
100% Conservative Punk
Posts: 1425
Joined: 07-08-2006, 23:33
Location: Gdansk - Wrzeszcz

Postby Ziggy Swinka z Klasa » 04-10-2008, 23:51

kocopoly jakich malo , nawet temat nie lizniety , przepisane jakies piardy o ktorych wszyscy wiedze , podstawowe kwestie kompletnie pominiete , wspomne o jednej najwazniejszej , kryzys w usa w duzej mierze spowodowany jest przez stworzenie porduktow bankowych latwo dostepnych na rynku , na ktore bez odpowiednich przepisow prawnych bylo stac nawet ludzi nie posiadajacych plynnosci finansowej , banki upatrujac krociowych zyskow z obrotu pieniedzmi wartosci nieruchomosci i gruntow branych pod zastaw nie przewidzialy masowych repozycji mienia i zostaly faktycznymi wlascicielami tak duzej ilosci dobr ze odsprzedanie ich za zamierzona kwote okazalo sie niemozliwe. Kolejno aktywa wycofywane z bankow masowo byly wieksze niz zalozone rezerwy wiec plynnosc finansowa tych instytucji stanela pod znakiem zapytania. Nastepnie spekulacje na gieldach pochonely nastepne gigantyczne kwoty bo wartosc spolek ktorych mieniem spekulowano spadly ponizej wartosci zakupu pierwotnego. No suma sumarum wyszlo na to ze kupujach jest mniej niz globalnych produktow na rynku ktorych nikt nie chce bo ich wartosc nie przynosi zysku , wiec nikt nie kupi czegos na czym nie zarobi , a jak jest na czym zarobic to rzucaja sie na to jak pies na kosc co stanowi koloslane ryzko , w ta zabawe zaczely sie bawic firmy , banki i instsutcje doradczo finasowe kolejno topiac pieniadze swoich klijentow. Jest oczywiste ze chec zysku jest motorem postepu ale w tym wypadku kryzys spowodowany jest zbyt szybkim i nie kontrolowanych pedem do zysku ktory sam zjada swoj ogon.

[ Dodano: |4 Paź 2008|, 2008 23:54 ]
http://www.spiegel.de/international/bus ... 01,00.html

dobry artykul warto przeczytac
"Jakby ktoś przyjechał z Ameryki, Gdańska, czy z Nowego Yorku czy z innych państw zagranicznych" - Krzysztof Kononowicz

Riposter

Postby Riposter » 08-10-2008, 20:08

Jak dla mnie to wjebało na całym świecie setki miliardów dolarów i to bez śladu za co płaci dosłownie cały świat. Jak dla mnie śmierdzi mi to żydłackim geszeftem na nie spotykana skale , bo nie wierze w to ze ścisła elita światowej finansjery nie wiedziała co się święci. No i pytanie gdzie są do kurwy nędzy te pieniądze które wcięło ? Na tym przykładzie widać jak co to znaczy globalizm i kto sponsoruje naród wybrany. Cały świat teraz robi w pory , ludzi wysyła sie w rożnych branżach na bezpłatne urlopy lub sie ich po prostu zwalnia.

User avatar
Mihau
Mistrz Patelni
Posts: 4275
Joined: 07-08-2006, 23:24
Location: COLLINA

Postby Mihau » 08-10-2008, 20:18

W Islandii też porobiły się niezłe jaja. Waluta słabnie, państwo przejmuje banki, jedynie Rosja wyciąga pomocną dłoń pożyczając ,zdaje się, 4 miliardy euro, co niekoniecznie uchroni państwo od bankructwa.
collina to straszna banda amatorów, kolesie kompletnie nie potrafią grac, kabaret i śmiech na sali


www.collinahc.pl

User avatar
Ziggy Swinka z Klasa
100% Conservative Punk
100% Conservative Punk
Posts: 1425
Joined: 07-08-2006, 23:33
Location: Gdansk - Wrzeszcz

Postby Ziggy Swinka z Klasa » 09-10-2008, 01:17

Poczytajcie lepiej zachodnia prase matolki lub zacznijcie sie uczyc jezykow obcych , kwestia obecnie jest dosc powazna bo przy tak duzej zapowiadanej resesji w krajach rozwinietych nie bedzie komu placic podatkow a wtedy rzady ktore chce wycignac pomocna dlon od kogo porzycza kase na zaklejenie dziur budrzetowych ? A ty riposter marsz do szkoly w butach i poduczyc sie troche o ekonomii , bo widze ze nawet w prostej matematyce widzisz ZYDA !!!

[ Dodano: |9 Paź 2008|, 2008 01:20 ]
http://pl.youtube.com/watch?v=HyLJy4bmAgA wstep do balaganu
"Jakby ktoś przyjechał z Ameryki, Gdańska, czy z Nowego Yorku czy z innych państw zagranicznych" - Krzysztof Kononowicz

Riposter

Postby Riposter » 09-10-2008, 15:00

Ziggy Swinka z Klasa wrote:A ty riposter marsz do szkoly w butach i poduczyc sie troche o ekonomii , bo widze ze nawet w prostej matematyce widzisz ZYDA !!!
Dla mnie to jest najprostsze równanie pod słońcem. Jeśli ktoś traci to ktoś zyskuje! Ano widzę żydłaków tam gdzie oni są, a są przy kasie i wokół niej. Właściwie to oni kręcą tym kołowrotem. Trzeba być ślepym by tego nie widzieć ! Nigdy tez nie pozowałem na ekonomistę i nie strugam szpagata. Pisze to co myślę z mojego punktu widzenia. No i do kurwy nędzy gdzie byli ci wszyscy ekonomiści co to wiedzą wszystko gdy sie zbliżał tak wielki kryzys ? Znaczy ze wiedza ekonomiczna która posiadają jest chuja warta, a swoje dyplomy mogą w dupsko włożyć !

User avatar
lotnik
Już TomaSSo
Już TomaSSo
Posts: 2331
Joined: 08-08-2006, 05:29
Location: Bydgoszcz

Postby lotnik » 09-10-2008, 19:48

Poki nas kryzys nie dotyczy to spie spokojnie. I tylko ciesze sie z tego ze tanio bedzie mozna sciagac ciuchy i plytki z zagranicy 8-) Nie ma tego zlego co by na dobre nie wyszlo, jakby dobrze to rozegrac to mozna jeszcze zarobic na nieszczesciu panstw dotknietych kryzysem. :twisted: (egoista ze mnie)
You were born but when you gonna live?

User avatar
Ziggy Swinka z Klasa
100% Conservative Punk
100% Conservative Punk
Posts: 1425
Joined: 07-08-2006, 23:33
Location: Gdansk - Wrzeszcz

Postby Ziggy Swinka z Klasa » 09-10-2008, 22:50

Riposter wrote:Ano widzę żydłaków tam gdzie oni są
to szkoda ze nie zauwazyles ze ci pol mozgu chyba wycieli , po trzeba byc co najmniej glupim zeby nie zobaczyc ze najwieksze straty wlasnie osiagaja obecnie ZYDOWSKIE FIRMY
"Jakby ktoś przyjechał z Ameryki, Gdańska, czy z Nowego Yorku czy z innych państw zagranicznych" - Krzysztof Kononowicz

Kasza
silny człowiek na trudne czasy
silny człowiek na trudne czasy
Posts: 2506
Joined: 08-08-2006, 19:31

Postby Kasza » 09-10-2008, 23:39

Ziggy Swinka z Klasa wrote:o szkoda ze nie zauwazyles ze ci pol mozgu chyba wycieli , po trzeba byc co najmniej glupim zeby nie zobaczyc ze najwieksze straty wlasnie osiagaja obecnie ZYDOWSKIE FIRMY

ale żydom się krzywda nie dzieje

chudy77
100% Conservative Punk
100% Conservative Punk
Posts: 1301
Joined: 14-08-2006, 10:56

Postby chudy77 » 10-10-2008, 12:35

Problem w globalistycznym kapitalizmie lezy własnie w tym, ze nie wiadomo dokładnie które to są żydowskie firmy. Zreszta zadna krzywda sie zadnym firmom, ani ich prezesom nie dzieje. Nadal wypłacaja sobie wielomilionowe premie. Głosno o tym stale w prasie. Bush dał im prawie bilion dolarów - zabrane własnie z podatków zwykłych szarych obywateli. Zawsze jest tak, ze na kazdym kryzysie obrywaja najbardziej zwykli ludzie, żyd zawsze jest górą. Starczy spojrzec na kryzys, jaki panował w Europie na poczatku lat trzydziestych, chociazby w Niemczech. Tyle, że Niemcy to naród z jajami, potrafili sie ogarnać i wybrać to co słuszne aby przezwyciezyc kryzys i ukarac wrogów. Dzisiejszym ludziom juz brakuje determinacji do działań...

Riposter

Postby Riposter » 10-10-2008, 14:47

Ziggy Swinka z Klasa wrote:to szkoda ze nie zauwazyles ze ci pol mozgu chyba wycieli , po trzeba byc co najmniej glupim zeby nie zobaczyc ze najwieksze straty wlasnie osiagaja obecnie ZYDOWSKIE FIRMY
Na chuj wstawiasz osobiste przytyki ? Nie nie zauważyłem ze mi pół mózgu wycieli. Jak widać nie koniecznie tez trzeba być co najmniej głupim żeby mieć swoje zdanie na ten temat. Co chcesz tym udowodnić , ze niby taki mądry jestes czy taki głupi , bo na dwoje można to odbierać.

JaranekUchlanek
100% Conservative Punk
100% Conservative Punk
Posts: 1545
Joined: 11-12-2007, 00:02
Location: z sali porodowej

Postby JaranekUchlanek » 10-10-2008, 23:22

Riposter wrote: No i pytanie gdzie są do kurwy nędzy te pieniądze które wcięło ?


Dobre pytanie. Warto by ustalic kto na kryzysie najbardziej skorzystał.

pozdr.
Made in Heaven inspired in Hell

User avatar
Sickboy
100% Conservative Punk
100% Conservative Punk
Posts: 1235
Joined: 11-09-2006, 19:19
Location: Gdańsk

Postby Sickboy » 10-10-2008, 23:37

chudy77 wrote:Tyle, że Niemcy to naród z jajami, potrafili sie ogarnać i wybrać to co słuszne aby przezwyciezyc kryzys i ukarac wrogów.

No, bo wszystkie Adolfy to fajne chłopaki :-?

Kasza
silny człowiek na trudne czasy
silny człowiek na trudne czasy
Posts: 2506
Joined: 08-08-2006, 19:31

Postby Kasza » 10-10-2008, 23:42

Żadnych pieniędzy nie "wcięło" - są wśród zwykłych ludzi.

r27
Tomasz Jacykow Bloku Wschodniego
Tomasz Jacykow Bloku Wschodniego
Posts: 14535
Joined: 08-08-2006, 18:14

Postby r27 » 11-10-2008, 20:47

na początku miałem podobne zdanie co chudy i ripo apropo kryzysu..
tak "na czuja"

jednak zmieniłem zdanie po zapoznaniu sie z paroma faktami:

bush z 6 lat temu przepchnął przez kongres prawo które nakazywało by banki udzielajace kredytów hipotecznych udzielały aż 30% kredytów "sub-prime" czyli takich bardzo ryzykownych...dla "biedoty" tak by "jak najwięcej amerykanów stało sie właścicielami domów"

banki rozdawały kredtty na lewo i prawo bo były "zachęcane" przez rzad a wdodtaku musiały mieć minimum 30% takich kredytów

"biedota' masowo zaczęła brać kredyty...wiec tak jak w Polsce (2 lata temu) ceny nieruchomości zostały sztucznie podniesione...tym samym aktywa banków także wzrosły bo dawały duze kredyty na drogie domy (aktyw= zabezpieczenie hipoteczne albo gwarancja spłaty kredytu)
"biedota' w pewnym momencie jednak przestała spłącać i banki zaczęły przejmować domy i sprzedawać je na licytacjach czy też w agencjach...pojawnie się duzej ilości domów spododowało korektę na rynku nieruchomości i mieliśmy doczynienia z REALNYMI cenami a nie wywindowanymi przez łatwość dostępu kredytu

banki dajaće np 300 tys $ kredytu na hipotekę obudziły sie z ręką w nocniku bo nagle okazało sie że owa hipoteka nie jest warta tych 300 tysi ale np 250 tysi

stad też nagły spadek ich aktywów i bankructwa

stad też owe 700 mld..bo banki (SŁUSZNIE) jako winnego wskazały administacje busha która "nakzała" im te ryzkowne zachowania i powiedziały "sorry stary nawarzyliście bigosyu wiec teraz ratujcie nam dupy"

http://www.konserwatyzm.pl/publicystyka ... ykul/1137/

Wynaturzenie rynku osiągnęło zenit wraz z narzuceniem przez władze wymogów prawnych dla kredytodawców. Chodzi o dwa przepisy, które w dłuższej perspektywie ujawniły ogromną moc niszczycielską. Pierwszy to tak zwana ustawa o reinwestycji w społeczność lokalną, która nakazuje bankom, by 30 procent ich portfolio stanowiły kredyty subprime. Czy może pan sobie wyobrazić sytuację, w której banki z własnej, nieprzymuszonej woli dają pożyczki ludziom, których podejrzewają o to, że nie będą w stanie ich spłacić? Raczej nie. Tymczasem zmusza ich do tego prawo!
Drugi zgubny przepis to nakaz wyceny aktywów banku zgodnie z ich ceną rynkową. Wymóg ten sprawia, że w sytuacji takiej jak obecna, gdy pęka bańka rynkowa, nawet zdrowe, silne firmy mogą wyglądać na papierze jak całkowici bankruci. To właśnie stąd biorą się gwałtowne upadki renomowanych przedsiębiorstw, jakich całą serię ostatnio widzieliśmy. Wystarczy naprawić błędne przepisy, skorygować chorą politykę rządową, a rynek sam znajdzie drogę do poprawy. I cały ten kryzys nie będzie wcale wyglądał tak strasznie, jak niektórzy to przedstawiają.


agnosticfront
100% Conservative Punk
100% Conservative Punk
Posts: 2108
Joined: 01-11-2006, 11:38
Location: Nowy Targ

Postby agnosticfront » 11-10-2008, 21:46

stad też owe 700 mld..bo banki (SŁUSZNIE) jako winnego wskazały administacje busha która "nakzała" im te ryzkowne zachowania i powiedziały "sorry stary nawarzyliście bigosyu wiec teraz ratujcie nam dupy
nie kumam busz kazal prywatnym bankom dawac dziadom kredyty
chyba w tych bankach nie pracuja idioci zrobili to z pelna premedytacja sadzac(jakos tam bedzie) a jak by sie ktos pytal to jest panstwo ktorego kryzys nie ruszyl nazywa sie Watykan
okazuje sie ze tuz przed kryzysem papiestwo wycofalo swoje udzialy z rynku i zamienila na twarda walute i zloto :lol:
czyli z tymi zydami to chyba sciema
http://biznes.onet.pl/0,1842149,wiadomosci.html
Nołlajf tankista.

User avatar
Ziggy Swinka z Klasa
100% Conservative Punk
100% Conservative Punk
Posts: 1425
Joined: 07-08-2006, 23:33
Location: Gdansk - Wrzeszcz

Postby Ziggy Swinka z Klasa » 12-10-2008, 00:06

Lechman Brothers i Goldman Sachs ...poszukajcie a znajdziecie
"Jakby ktoś przyjechał z Ameryki, Gdańska, czy z Nowego Yorku czy z innych państw zagranicznych" - Krzysztof Kononowicz

r27
Tomasz Jacykow Bloku Wschodniego
Tomasz Jacykow Bloku Wschodniego
Posts: 14535
Joined: 08-08-2006, 18:14

Postby r27 » 12-10-2008, 09:18

nie kumam busz kazal prywatnym bankom dawac dziadom kredyty
chyba w tych bankach nie pracuja idioci zrobili to z pelna premedytacja sadzac(jakos tam bedzie)


tak wyczytałem.....może to jakiś większy plan przejecia banków przez jakieś rekiny....największe fortuny powstają PO kryzysach

.n.k
Eurosceptyk
Eurosceptyk
Posts: 150
Joined: 29-07-2008, 16:25
Location: z Warszawy

Postby .n.k » 12-10-2008, 12:15

r27 wrote:bush z 6 lat temu przepchnął przez kongres prawo które nakazywało by banki udzielajace kredytów hipotecznych udzielały aż 30% kredytów "sub-prime" czyli takich bardzo ryzykownych...dla "biedoty" tak by "jak najwięcej amerykanów stało sie właścicielami domów"


Kolejny dowód na to, że interwencjonizm nic dobrego przynieść nie może.
"Coś musi być stałego, bo wtedy ruch nie ma sensu."
"W stuleciu, które postęp popycha wstecz".

chudy77
100% Conservative Punk
100% Conservative Punk
Posts: 1301
Joined: 14-08-2006, 10:56

Postby chudy77 » 13-10-2008, 08:17

Czy w naszych warunkach jesli gosciu z żoną zarabiajacy razem niecałe 4000zł netto dostaja kredyt na mieszkanie, które w chwili zakupu kosztuje 450 tys zł to nie jest podobna sytuacja do amerykanskiego rynku kredytów? Kredyt na 90% wartosci mieszkania na 35 lat. Biorąc pod uwagę ze jakies 4 lata temu takie samo mieszkanie kosztowało ok 150 tys zł. Akurat podane powyzej dane to zadna teoria, tylko konkretny autentyczny przypadek. Jaka jest realna wartosc tego mieszkania - trudno oszacowac, ale wątpie aby dzis ktos dał za nie wiecej jak 350 tys, a jak troche jeszcze upadnie gospodarka to i 300 tys zł nie bedzie warte. U nas nie ma zadnej ustawy która nakazywałaby bankom dawac takie pozyczki, banki same to robią bijac sie o klientów, bo od pozyczonych 400 tys zgarna ponad 800 tys. Jak dobrze im pujdzie... a jak nie pujdzie? Jakos teraz w przeciagu 2 tygodni WSZYSTKIE banki bardzo ostro ograniczyły przyznawanie kredytów hipotecznych, strasznie zaostrzyli kryteria przyznawania kredytów... czyzby nadszedł i dla nich czas zastanowienia, czyzby polscy bankowcy sie czegos przestraszyli??

r27
Tomasz Jacykow Bloku Wschodniego
Tomasz Jacykow Bloku Wschodniego
Posts: 14535
Joined: 08-08-2006, 18:14

Postby r27 » 13-10-2008, 08:58

w warszawie ceny nieruchomości może gwałtownie nie spadną ale w takich miastach jak Białystok będzie koreta, choć z drugiej strony ponoć po informacjach o tym ze kredyty będą trudniej dostepne jest nowa fala kredytobiorców, desperatów którzy chcą kupić dom/mieszkanie w górce cenowej
:-/ :-/

chudy77
100% Conservative Punk
100% Conservative Punk
Posts: 1301
Joined: 14-08-2006, 10:56

Postby chudy77 » 13-10-2008, 09:23

Żeby to jeszcze była Warszawa - gosciu kupił na przedmieściu Pruszkowa, w miejscu gdzie w promieniu 5 km jest tylko las i do najbliższego autobusu ma 5 km - dosłownie.

Zgoda w Warszawie, szczególnie w dobrych lokalizacjach nie spadnie. Ale na totalnym zadupiu, chocby to było tylko 30 km od Warszawy mieszkanie nie będzie kosztowac pół miliona złotych.

Jest nowa fala kredytobiorców - ale teraz daja jeden kredyt na 10 złozonych wniosków. Rok temu dawali 8-9 kredytów na 10 wniosków. Jedyna grupa kupujacych to mogą byc ludzie, którzy wycofali kasę z giełdy i funduszy. Oraz ci, któzy boja sie loakt bankowych. Przeciez nikt rozsądny nie zainwestuje 200 czy 300 tys w złoto, więc naturalnie ci ludzie mogą byc potencjalnymi kupcami mieszkań. Ale to chyba jednak bardzo wąska grupa.

Są juz też pierwsze ofiary kryzysu. Parę dni temu znajomy mojego ojca wycofał kasę z funduszy. Nie wiem ile miał i ile stracił. Ale to bogaty gościu, wiec pewnie musiał ulokowac sporo. A strata musiała byc duża - wczoraj dostał zawału serca, na szczęście żyje. A nigdy nie chorował. Czyzby racje mieli ci, którzy wszystko przepijają i nic nie odkładają? :mrgreen:

Kasza
silny człowiek na trudne czasy
silny człowiek na trudne czasy
Posts: 2506
Joined: 08-08-2006, 19:31

Postby Kasza » 13-10-2008, 10:26

To że coraz trudniej dostać kredyt i wzrosły albo zaraz wzrosną oprocentowania wynika przede wszystkim z tego że banki nie mają z czego pożyczać. Z powodu kryzysu w USA rynek międzybankowy itd. zamarł, i chociaż płynność naszych banków nie jest w żaden sposób zagrożona (bo w te amerykańskie "śmieciowe papiery" (Chryste, co za debilne określenie), inwestowały tylko 2 banki, i to grosze), to pieniądz staje się droższy z powodu ogólnoświatowej recesji. Mieszkania potanieją, w Warszawie też, bo ruch na rynku nieruchomości będzie jeszcze mniejszy niż teraz - kto próbował sprzedać mieszkanie w ciągu ostatniego roku-dwóch wie o czym mowa. Z tego samego powodu wzrośnie też oprocentowanie lokat, ale to tak jak i korekta w mieszkaniach, dopiero za parę miechów.

User avatar
Ziggy Swinka z Klasa
100% Conservative Punk
100% Conservative Punk
Posts: 1425
Joined: 07-08-2006, 23:33
Location: Gdansk - Wrzeszcz

Postby Ziggy Swinka z Klasa » 13-10-2008, 12:28

Mieszkania potanieja ale bedzie na nie stac tylko dobrze zarabiajacych , wiec wynajem pojdzie w gore , ktos juz jest posiadaczem mieszkania i ma na nim staly dochod spokojnie bedzie mogl kupic kolejne za rozsadna cene. Problem polega na tym ze obecnie jest dosc sporo mieszkan na sprzedasz bo kupowano je po to aby je szybko z zarobkiem sprzedac , wiec ci z pewnoscia straca lub mniej zarobia , szczegolnie na tych z rynku wtornego
"Jakby ktoś przyjechał z Ameryki, Gdańska, czy z Nowego Yorku czy z innych państw zagranicznych" - Krzysztof Kononowicz

User avatar
franek
100% Conservative Punk
100% Conservative Punk
Posts: 9814
Joined: 07-08-2006, 23:26
Location: UB5
Contact:

Postby franek » 13-10-2008, 12:40

chudy77 wrote: gosciu kupił na przedmieściu Pruszkowa, w miejscu gdzie w promieniu 5 km jest tylko las
nie ma takiego miejsca w Pruszkowie ani na jego przedmiesciach

chudy77
100% Conservative Punk
100% Conservative Punk
Posts: 1301
Joined: 14-08-2006, 10:56

Postby chudy77 » 13-10-2008, 13:07

owszem to nie było ścisłe, poza lasem są jeszcze pola i nieużytki w okolicy

User avatar
franek
100% Conservative Punk
100% Conservative Punk
Posts: 9814
Joined: 07-08-2006, 23:26
Location: UB5
Contact:

Postby franek » 13-10-2008, 13:12

ok, Pazniew. to faktycznie lipa. lokalizacja najgorsza z mozliwych :-D
peace brother...


Return to “ZGŁOSZONE TEKSTY”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests