Zolnierze Wykleci

Rozdrapywanie zabliźnionych ran, tworzenie alternatywnych wersji historii i opowieści o starych Polakach i starych karabinach. Brzmi ambitnie? I tak ma kurwa brzmieć! Jeśli nie masz skończonej podstawówki, to rób w tył zwrot i spadaj.

Moderator: XmichassX

Łukasz'84
Ksenofob
Ksenofob

Postby Łukasz'84 » 12-08-2014, 14:47

W jednym wątku pochwaliłem się, że czytam ,,Wspomnienia Szarego'' ANTONIEGO HEDY.
Po przeczytaniu większej częsci książki -wspomnień tego autora, stwierdzam , że generał ,,Szary'' swoją postawą zasługuje na szacunek. Nie dość, że był bardzo odważny, to po aresztowaniu w 1948 roku, podczas przebywania w więzeniu na rakowieckiej w Warszawie, nie dał sie złamać eminecji UB pułkownikowi różańskiemu ,,jackowi'' ( specjalnie pisze z małej litery- nie lubie tego ubeka), a nawet bił swoich przśladowców w areszcie śledczym hahah . Nie dziwie sie, ze oprawcy sie go bali.
Szkoda, że miał co niektórych kolegów z AK kapusi, co donosili na niego, wtedy kiedy wyszedł na wolność po 1956 roku. Był dobrym człowiekiem, wybaczyć wybaczył, ale nie zapominał o krzywdach, które mu wyrządzono przez włądze Polski ludowej. O tym wspomina w swojej książce. To tyle w tym wątku historycznym. :)
Image

Vibovit
100% Conservative Punk
100% Conservative Punk

Postby Vibovit » 12-08-2014, 22:50

Łukasz'84 wrote:a nawet bił swoich przśladowców w areszcie śledczym hahah . Nie dziwie sie, ze oprawcy sie go bali
bił ubeków w areszcie? jakże?

Ż
Oszołom
Oszołom

Postby Ż » 13-08-2014, 00:35

Łukasz'84 wrote:eminecji UB pułkownikowi różańskiemu ,,jackowi'' ( specjalnie pisze z małej litery- nie lubie tego ubeka)
oła, no toż teraz temu skurwielowi w pięty poszszło

Kruk
Oszołom
Oszołom

Postby Kruk » 13-08-2014, 15:00

Gdy będę miał czas, to chętnie pożyczę i przeczytam wspomnienia "Szarego".
Łukasz'84 wrote:nie dał sie złamać eminecji UB pułkownikowi różańskiemu ,,jackowi'' ( specjalnie pisze z małej litery- nie lubie tego ubeka), a nawet bił swoich przśladowców w areszcie śledczym hahah .

To dobrze. A czy samemu pułkownikowi różańskiemu też przywalił? I czy zna nazwiska tych ubeków, którym oddawał ciosy?
Vibovit wrote:bił ubeków w areszcie? jakże?

Zapewne ci ubecy zapomnieli przed przesłuchaniem zakuć mu ręce w kajdanki.
"Najmniejszą mniejszością na Ziemi jest jednostka. Ci, którzy odmawiają praw jednostkom, nie mogą twierdzić, że są obrońcami mniejszości" - Ayn Rand

koval
Dziedzic Pruski
Dziedzic Pruski

Postby koval » 13-08-2014, 17:00

byl kiedys taki jeden co skazywal ludzi na bicie wlasnymi rekami.
punki to chuje

Łukasz'84
Ksenofob
Ksenofob

Postby Łukasz'84 » 13-08-2014, 18:18

GENERAŁ ,,Szary, wówczas w więzieniu MAJOR ( nominacje dostał w 1945 roku) jak wcześnie wspomniałem rzucił sie z rękoma na swoich oprawców. Jak napisal w swoim pamiętniku bali się go ruszyc. I bardzo dobrze, bo czuli do niego respekt, nawet kanalia różanśki. Podtrzymywał na duchu więźniów: PUŁKOWNIKA ZYGMUNTA WALTERA-JANKE czy MAJORA STANISŁAWA SKALSKIEGO . Potem jak szedł na przesłuchania, to ubowcy zakładali mu kajdanki. Nie mniej mieli pietra heheh.
Image

Kruk
Oszołom
Oszołom

Postby Kruk » 13-08-2014, 23:13

koval wrote:byl kiedys taki jeden co skazywal ludzi na bicie wlasnymi rekami.

Car Piotr I? Idi Amin Dada?
"Najmniejszą mniejszością na Ziemi jest jednostka. Ci, którzy odmawiają praw jednostkom, nie mogą twierdzić, że są obrońcami mniejszości" - Ayn Rand

dixie
Oszołom
Oszołom

Postby dixie » 28-08-2014, 14:15

Łukasz'84 wrote:GENERAŁ ,,Szary, wówczas w więzieniu MAJOR ( nominacje dostał w 1945 roku) jak wcześnie wspomniałem rzucił sie z rękoma na swoich oprawców. Jak napisal w swoim pamiętniku bali się go ruszyc. I bardzo dobrze, bo czuli do niego respekt, nawet kanalia różanśki. Podtrzymywał na duchu więźniów: PUŁKOWNIKA ZYGMUNTA WALTERA-JANKE czy MAJORA STANISŁAWA SKALSKIEGO . Potem jak szedł na przesłuchania, to ubowcy zakładali mu kajdanki. Nie mniej mieli pietra heheh.

Do tego chodził po wodzie, rozmnażał pokarmy, po swej śmierci był widziany w Indiach a na końcu wstąpił do piekła gdzie do dzisiaj bije ubeków mając kajdanki na rekach. :lol: swoją droga to niezłe bajki

Łukasz'84
Ksenofob
Ksenofob

Postby Łukasz'84 » 28-08-2014, 17:50

Jakie bajki kolego. Pamiętnik napisał z myślą o swojej rodzinie.-swoich córkach Żeby wiedziały , co robił tatus w owych czasach. W dedykacji napisłą córkom. Facet był szczery . Cieszy mnie, że ten pan przez całe swoje życie był niezlomny, a z władza ludową nie szedł na kompromisy. Nie był szują. siedział kilka razywe więzieniu.
Książka jego, to nadawalaby sie na jakis dobry ciekawy film fabularny. Oprócz filmu dokumentalnego pt. ,,Szary'', to mało. Niech młodzi wiedzą kim byli żołnierze niezłomni. Lepsze to niż nic. Nie jakies gnioty typu ,,Ogniomistrz kaleń'' i tym podobne.
Image

dixie
Oszołom
Oszołom

Postby dixie » 28-08-2014, 18:23

Daj spokój wspomnienia jakiegoś watażki pacyfikującego ludnośc cywilną ubarwione auto-hagiografią są raczej kiepskim źródłem do podniet.

Vibovit
100% Conservative Punk
100% Conservative Punk

Postby Vibovit » 29-08-2014, 10:02

dixie wrote:Daj spokój wspomnienia jakiegoś watażki pacyfikującego ludnośc cywilną ubarwione auto-hagiografią są raczej kiepskim źródłem do podniet.
z łatwo dostępnych informacji wynika, że brał udział w wielu akcjach bojowych (do 1945) i starciach z jak najbardziej regularnymi siłami zbrojnymi, w tym bardzo odważnych.

z "pacyfikowaniem ludności cywilnej" chodzi ci o tę akcję przeciw Niemcom w Gozdawie? możesz przybliżyć temat?

chodzi mi o to, jaki aspekt tej akcji miałby być kompromitujący dla tej postaci?

w necie trudno znaleźć informacje o tym - tylko na forum historycy wyszperałem czyjś wpis na ten temat:
A co znaczy opisywana wszędzie w biogramie Hedy "udana akcja przeciw kolonistom niemieckim we wsi Gozdawa kolo Sienna w wrześniu 1944 r.?
...dokładnie 23 września 1943 ...

Heda i jego ludzie przebrali się w niemieckie mundury i udając Niemców (mówili tylko po niemiecku)wjechali do wsi zamieszkanej przez kolonistów niemieckich,zabrali Niemcom broń ,wszyscy dostali baty za prześladowanie Polaków z sąsiednich wsi,zapowiedziano im także żeby od tej pory odnosili się do Polaków z szacunkiem. Niemcy podobno uznali przebierańców Hedy za jakiś zbuntowany frontowy oddział niemiecki. ;)

http://www.historycy.org/index.php?show ... 0914&st=30

proszę o rozwinięcie tematu, i ogólnie gdybyś mógł jakoś umotywować - czemu watażka, czemu autohagiografia?

Łukasz'84
Ksenofob
Ksenofob

Postby Łukasz'84 » 30-08-2014, 17:43

dixie wrote:Daj spokój wspomnienia jakiegoś watażki pacyfikującego ludnośc cywilną ubarwione auto-hagiografią są raczej kiepskim źródłem do podniet.

Ty gościu sie znasz. Jak nie wiesz , to nie pisz proszę· Kończ waść, wstydu oszczędź. :ohmygod:

GENERAŁ ,,Szary'' nie był watażką, ale bohaterem narodowym. Walczył i z Niemcami i z komunistycznymi sprzedawczykami- sowieciarzami.
Z tym, co napisął VIBOVIT ., to sie na 100% zgadzam.
Akcja w Gozdawie była rzeczywiście wymierzona przeciwko Niemcom. Nie przeciwko ludności polskiej. ,,Szary'' karał kolaborantów, nadgorliwych Żandarmów, którzy pastwili się nad ludnością polską. O tym napisane jest w Jego książce. Kto nie czytał, to bardzo polecam. Warto sięgnąc po tą lekturę.
Miałem szczęście, że kupiłem wersje uzupełnioną, wydaną w 2009 roku. Rok po śmierci autora- jak kiedys wspomaniałem. :)
Image

Return to “HISTORIA”