1410 wrote:Sowietów zastąpił by jakiś przedwojenny Niemiec.
no straszna sprawa, takie rzeczy...
Moderator: XmichassX
Oczywiście, że straszna zważywszy na to, że tereny te często należą do nas od kilkudziesieciu lat, a wcześniej o wiele dłużej były niemieckie. Ani na wschdzie, ani na zachodzie jakoś nie widać takiego "nadstawiania policzka" wobec sąsiadów. Co ma np. Hageman do polskiego Szczecina? Za jego rządów to było zupełnie inne miasto zamieszkałe przez innych ludzi. Istnieje oczywiście kategoria osób typu Goethe, Bethoveen których nazwiskami ulice są nazywane na całym świecie,ale chyba nie o tym mówimy.Ż wrote:1410 wrote:Sowietów zastąpił by jakiś przedwojenny Niemiec.
no straszna sprawa, takie rzeczy...
1410 wrote:Oczywiście, że straszna zważywszy na to, że tereny te często należą do nas od kilkudziesieciu lat, a wcześniej o wiele dłużej były niemieckie. Ani na wschdzie, ani na zachodzie jakoś nie widać takiego "nadstawiania policzka" wobec sąsiadów.Ż wrote:1410 wrote:Sowietów zastąpił by jakiś przedwojenny Niemiec.
no straszna sprawa, takie rzeczy...
1410 wrote:Co ma np. Hageman do polskiego Szczecina? Za jego rządów to było zupełnie inne miasto zamieszkałe przez innych ludzi.
no nie (szczególnie że chodzi tu historię miejscową), chyba że dodamy do tego Marksa i Engelsa - wtedy i Sowiet syty, i przedwojenny Niemiec cały1410 wrote: Istnieje oczywiście kategoria osób typu Goethe, Bethoveen których nazwiskami ulice są nazywane na całym świecie,ale chyba nie o tym mówimy.
Ilu mieszka tam potomków przedwojennych mieszkańców miasta? Między polskim a niemieckim Szczecinem nie ma żadnej lub prawie żadnej ciągłości kulturowej, piszę o "mieście" w trochę innym sensie niż same budynki. Chociaż i z budynków do słowiańskiej historii miasta nawiązuje niewiele, od biedy zamek książąt Pomorskich.także i tak teza o "zupełnie innym mieście" wydaje się być i przez to nieco karkołomną
I nie musza mieć, te nazwy kształtują odpowiednio polską, rosyjską czy w wypadku Hakena niemiecką tożsamość kulturową. Przecież to nie był jakis arcywybitny Goethe ani osoba o dyskusjnej tożsamości jak np. Heweliusz. Tylko niemiecki urzędas zarządzający niemieckim miastem.Łupaszko, Narutowicz czy Chrobry (poza kilkuletnim panowaniem i utratą), podobnie jak niewiele wspólnego miał Dzierżon z Rychbachem czy Kalinin z Królewcem
Na Białorusi od jutra /24.10/ wzrasta odpowiedzialność kierowców za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Teraz będą im grozić bardziej surowe kary - grzywny a nawet konfiskata aut.
Zgodnie z nowymi zasadami za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu grozi kara grzywny od 6 i pół miliona do 13 milionów rubli czyli od 2 i pół tysiąca do 5 tysięcy złotych oraz pozbawienie prawa jazdy na 3 lata. Przy powtórnym przyłapaniu w ciągu roku na prowadzeniu samochodu po alkoholu przewidziano automatyczną konfiskatę auta i to niezależnie od tego czy należało ono do pijanego kierowcy.
W Jakucji brakuje jedzenia i paliw. Statki z zaopatrzeniem nie dopłynęły przed zimą
WG, PAP 03.11.2013 21:04 A A A Drukuj
Syberia
Syberia (Fot. Creative Commons Attribution 2.0)
W północnych rejonach Jakucji, republice na Syberii Wschodniej, zaczyna brakować podstawowych artykułów spożywczych. Z powodu niedoborów paliwa występują również przerwy w dostawach energii elektrycznej.
W mijającym tygodniu temperatura powietrza na północy republiki spadła do minus 20 stopni Celsjusza, a w nadchodzącym - jak zapowiadają meteorolodzy - dojdzie do minus 30 stopni C. Zimą słupek rtęci w tej części Federacji Rosyjskiej spada nierzadko do minus 60 stopni C.
W drodze utknęło 17 jednostek
Władze Jakucji utrzymują, że przyczyną powstania krytycznej sytuacji jest wcześniejsze niż zwykle powstanie pokrywy lodowej i spłycenie rzek, co sprawiło, że nie mogły tam dopłynąć statki z zaopatrzeniem. W drodze utknęło 17 jednostek. Ich załogi zostały ewakuowane śmigłowcami ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych. Statki pozostaną na rzekach do czerwca. W efekcie z 33,3 tys. ton niezbędnych ładunków nie dostarczono tam ponad 15 tys. ton, w tym tysięcy ton węgla kamiennego, ropy naftowej, kondensatu gazowego i oleju napędowego.
Wznowienie transportu zaopatrzenia do północnej Jakucji będzie możliwe dopiero w połowie grudnia, gdy pokrywa lodowa na rzekach będzie wystarczająco gruba, by można było wytyczyć na nich "drogi życia". Na polecenie premiera Dmitrija Miedwiediewa sytuacją na północy Jakucji zajęło się już ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych. Przystąpiło do przerzucania drogą powietrzną produktów i węgla z rezerw państwowych.
Kraina diamentów
Pomoc zadeklarowało również ministerstwo obrony. Obiecało ono m.in. dostarczanie gorących posiłków do przedszkoli, szkół i szpitali. Resort obrony zapewnił, że jednostki wojskowe na terytorium Jakucji dysponują wszystkim, co niezbędne, by przetrwać zimę.
Licząca około 1 mln mieszkańców Jakucja zajmuje blisko 20 proc. powierzchni Federacji Rosyjskiej i jest największym jej regionem (ok. 3,1 mln km kw.). Około 40 proc. terytorium republiki położone jest za kołem podbiegunowym.
Wiodącą gałęzią przemysłu Jakucji jest wydobycie diamentów. Na republikę przypada około jednej czwartej ich światowej produkcji. Oprócz diamentów wydobywa się tam także złoto, srebro, miedź i wolfram. Jakucja posiada również ogromne - ale słabo wykorzystywane - zapasy węgla, ropy i gazu ziemnego.
1410 wrote:http://www.youtube.com/watch?v=vcFg9nRwbvk
Code: Select all
Jak zaznaczył, PiS nie mogło ich dłużej tolerować. - Każdy, kto wypowiada się w ten sposób, jest antypolski. (...) Kogoś, kto w tym momencie staje po stronie Putina, nie chce poprzeć uzasadnionego postulatu, żeby zbojkotować mistrzostwa świata w piłce nożnej, działa przeciwko najbardziej elementarnym interesom.
Users browsing this forum: No registered users and 1 guest